Get Adobe Flash player

Ostrowąs – zakątek Pani Kujaw

 

 

 

Aleksandrów Kujawski – Służewo – Ostrowąs – Stawki – Aleksandrów Kujawski

  • Trasa rozpoczyna się od miejsca siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Słowackiego 10, tuż obok kładki dla pieszych nad torami kolejowymi. Kierujemy się ku pobliskiej ul. Słowackiego
  • Rozpoczęcie trasy: Miejska Biblioteka Publiczna ul. Słowackiego 10 . Kierujemy się ku ul. Słowackiego (przejście pod gmachem naprzeciw kładki), skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Strażacką przed znajdującym się po prawej stronie rozłożystym dębem – pomnikiem przyrody. Jedziemy do końca ul. Strażacką kierujemy się w prawo w ul. Graniczną, po lewej stronie mijamy obelisk. Na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Akacjową (druga ul. w lewo pomiędzy restauracją „Tara”, a terenem Zespołu Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala”)
  • Ul. Akacjową opuszczamy teren miasta i przez Rudunki kierujemy się do Służewa. W Służewie dojeżdżamy do drogi 266 i skręcamy w prawo, kierując się do centrum Służewa.

Służewo to wieś oddalona od Aleksandrowa Kujawskiego ok. 6 km. Niegdyś miasto, które prawa miejskie utraciło w 1867 r. W czasie zaborów Służewo było miejscowością graniczną pomiędzy zaborem rosyjskim, a pruskim (granica przebiegała wzdłuż rzeki Tążyna), co sprzyjało rozwojowi przemytu przez granicę.

Zabytki

- późnogotycko-renesansowy kościół parafialny św. Jana Chrzciciela z 1560 r. ufundowany przez Małgorzatę i Jana Służewskich. We wnętrzu na uwagę zasługuje wystrój, który w przeważającej większości jest dziełem znanego rzeźbiarza Wacława Bębnowskiego. Park krajobrazowy z przylegającym od południowej strony jeziorkiem to pozostałość po pałacu Wodzińskich (spłonął w 1945 r.).

  • Z centrum Służewa ul. Brzeską, mijając starą zabudowę Służewa, udajemy się w kierunku Radziejowa. Tuż przed końcem wsi po prawej stronie naszej trasy znajdują się ruiny starego młyna z 1927 r. Dojeżdżamy do szosy wiodącej do Aleksandrowa i Ciechocinka, wjeżdżamy na nią i w lewo tuż za skrzyżowaniem skręcamy w prawo w drogę, która doprowadzi nas do Ostrowąsa.

Ostrowąs to wieś oddalona od Aleksandrowa Kujawskiego ok. 7 km. Usytuowana jest nad jeziorem Ostrowąs przy drodze z Aleksandrowa do Konecka. Najstarsza wzmianka dotycząca wsi pochodzi z 1185 r., kiedy wieś została nadana zakonowi Norbertanek.

Ostrowąs jest dziś jednym z centralnych sanktuariów maryjnych na ziemi kujawskiej. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany został w l. 1914 – 1921. Parafia powstała ok. roku 1326, ale brak jest informacji o najstarszych świątyniach, a pierwszą wzmiankowaną jest zbudowana w 1631 r. W kościele znajduje się otoczony szczególną czcią obraz Matki Bożej Pani Kujaw z poł. XVI w., koronowany papieskimi koronami 24 sierpnia 1986 r. przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Już w XVIII w. cudowny wizerunek Matki Bożej przyciągał liczne pielgrzymki, a od koronacji Pani Kujaw ruch pielgrzymkowy systematycznie wzrasta.

  • Przed świątynią, po drugiej stronie szosy znajduje się plenerowa droga różańcowa, zaprojektowana przez Antoniego Szymkowskiego z Osięcin. Na jej rozległym terenie znajduje się pomnik św. Jana Pawła II i długoletniego, nieżyjącego już proboszcza ostrowąskiej parafii – ks. Jana Matusiaka (1937 – 2006).
  • Poruszając się dalej w kierunku wschodnim, po przebyciu kilkuset metrów, po lewej stronie drogi, wśród kępy drzew, ujrzymy dworek z przełomu XVIII i XIX w.
  • Będąc w Ostrowąsie warto wybrać się nad jezioro i odpocząć przed dalszą podróżą.
  • Udajemy się w drogę powrotną. Po prawej stronie zostawiamy sanktuarium maryjne, po lewej plac różańcowy i docieramy do głównej trasy. Skręcamy w prawo i przez miejscowość Plebanka docieramy do skrzyżowania dróg ze Służewa do Nieszawy i z Ostrowąsa do Stawek. Wybieramy drogę do Stawek czyli udajemy się na wprost. Mijamy tory kolejowe i docieramy do miejscowości Stawki. Tu w miejscowej szkole mieści się Izba Pamięci poświęcona Marii Danilewicz Zielińskiej. Docieramy do szosy łączącej Aleksandrów Kujawski z Ciechocinkiem i kierujemy się w lewo w stronę Aleksandrowa Kujawskiego. Docieramy do rozwidlenia dróg, jedziemy w prawo w ul. Wojska Polskiego. Mijamy przejazd kolejowy na trasie Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek i kierujemy się do centrum Aleksandrowa. Kilkaset metrów dalej mijamy duży sklep Tesco, po lewej stronie odnawiany dworzec kolejowy ( jeden z najdłuższych w Europie). Na wprost kościoła z przełomu XIX i XX w. skręcamy w lewo w ul. Dworcową. Mijamy przejazd kolejowy i na skrzyżowaniu wjeżdżamy w ul. Słowackiego (skręt w lewo). Na wysokości Urzędu Miejskiego ponownie skręcamy w lewo , w głębi budynek biblioteki - skąd rozpoczęła się nasza wyprawa.
  • Całość przebytego szlaku wynosi ok. 20 km.