Get Adobe Flash player

Nad Tążyną

 

 

Aleksandrów Kujawski – Rożno Parcele – Aleksandrów Kujawski

  • Trasa rozpoczyna się od miejsca siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Słowackiego 10, tuż obok kładki dla pieszych nad torami kolejowymi. Kierujemy się ku pobliskiej ul. Słowackiego.
  • Rozpoczęcie trasy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Słowackiego 10. Kierujemy się ku ul. Słowackiego (przejście pod gmachem naprzeciw kładki) i skręcamy w prawo. Po prawej stronie mijamy siedzibę Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta, przejeżdżamy obok rozłożystego dębu będącego pomnikiem przyrody. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez tory kolejowe i jedziemy prosto ul. Dworcową. Mijamy po lewej stronie kościół pw. Przemienienia Pańskiego i na skrzyżowaniu z ul. Lipową i Parkową skręcamy w lewo w ul. Wyspiańskiego. Po lewej stronie mijamy Kujawskie Zakłady Poligraficzne DRUK-PAK, po prawej stronie park miejski z usytuowaną w głębi siedzibą Miejskiego Centrum Kultury. Podążamy prosto ul. Wyspiańskiego, przejeżdżamy obok Zespołu Szkół Nr 1 CKP z zabytkowym pałacykiem Trojanowskich, otoczonym rozległym parkiem.
  • Jedziemy dalej ul. Wyspiańskiego, która z asfaltowej przechodzi w gruntową. Droga na wprost przez mostek na rzeczce Tążynie wiedzie do wsi Otłoczyn. My natomiast kierujemy się w lewo, przejeżdżamy tunelem pod torami kolejowymi, mijając po prawej stronie budynek Pompki(punkt czerpania wody dla dawnego Aleksandrowa, obecnie mieszkania).
  • Za tunelem jedziemy cały czas prosto, trzymając się głównej trasy (polna). Po prawej stronie płynie rzeczka Tążyna.
  • Jadąc dalej tym szlakiem przez las, na rozwidleniu (punkt charakterystyczny 3 duże świerki) kierujemy się lekko w prawo i kontynuujemy podróż tą drogą. Dojeżdżamy do głównej trasy (szutrowa). Skręcamy w prawo i docieramy do leśniczówkiPieczenia.
  • Przy leśniczówce skręcamy w lewo w ul. Krokusową i przez las docieramy do drogi szutrowej. Przy tabliczce kierującej do Leśnictwa Pieczenia, skręcamy w lewo. Docieramy do trasy asfaltowej, po prawej stronie mijamy przydrożną kapliczkę z figurą Matki Boskiej.
  • Jedziemy prosto ul. Konwaliową w kierunku Aleksandrowa Kujawskiego. Ulica Konwaliowa przechodzi w ul. Targową. Na skrzyżowaniu z ul. Chopina i Sikorskiego, kierujemy się prosto w ul. Graniczną. Następnie skręcamy w lewo w ul. Strażacką. Wyjeżdżamy na ul. Słowackiego i jesteśmy u celu.

Całość przebytego szlaku wynosi ok. 10 km. Trasa rekreacyjna, w dużej części przebiegająca przez las gdzie można się zatrzymać, odpocząć i podziwiać uroki przyrody. W głębi wije się rzeczka Tążyna, która w pobliżu Otłoczyna wpada do Wisły.