Get Adobe Flash player

Śladami Marii Danilewicz Zielińskiej

 

 

Aleksandrów Kujawski – Stawki – Ośno – Służewo – Aleksandrów Kujawski

 • Trasa rozpoczyna się od siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim przy ul. Słowackiego 10, tuż obok kładki dla pieszych nad torami kolejowymi. Kierujemy się ku pobliskiej ul. Słowackiego.
 • MARIA DANILEWICZ ZIELIŃSKA (1907 – 2003) – Honorowa Obywatelka Miasta Aleksandrowa Kujawskiego, pisarka, krytyk i historyk literatury, bibliotekarz, patronka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie Kujawskim i Zespołu Szkół w Stawkach.

Urodziła się 29 maja 1907 roku w Aleksandrowie Kujawskim, w budynku przy obecnej ulicy Chopina 12, jako córka aleksandrowskiego aptekarza Wilhelma Markowskiego i jego żony Antoniny. Absolwentka Gimnazjum im. Marii Konopnickiej we Włocławku i Uniwersytetu Warszawskiego. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała, wraz z mężem na zachód. Przez ponad trzydzieści lat kierowała Biblioteką Polską w Londynie. Od 1973 roku zamieszkała wraz z drugim mężem w Portugalii, gdzie zmarła 22 maja 2003 roku. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Kujawskim. Z łatwością odszukamy to miejsce, bo jest to 8 nagrobek przy pierwszej ścieżce w prawo od głównego wejścia idąc wzdłuż cmentarnego ogrodzenia.

 • Rozpoczęcie trasy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Słowackiego 10 .

Kierujemy się ku ulicy Słowackiego przechodząc przez przejście pod budynkiem Sanepidu. Skręcamy w prawo i mijamy budynek Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta, w pobliżu których rośnie zabytkowy dąb. Jedziemy prosto i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i jedziemy ulicą Dworcową. Na wysokości kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, w którym odbyła się uroczystość pogrzebowa Marii Danilewicz Zielińskiej, skręcamy w ulicę Wojska Polskiego. Po lewej stronie mijamy Willę „Radwan” i budynek klasztorny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP z 1880 roku. W tym gmachu mieściła się pensja Emilii Hankowej. Mała Marysia uczęszczała do niej w latach 1918 -1920.

 • Jedziemy dalej ulicą Wojska Polskiego i mijamy usytuowany w głębi budynek zabytkowego dworca kolejowego, którego budowa rozpoczęła się w latach 1860-1862.
 • Na wysokości sklepu Tesco wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Po lewej stronie widzimy pałacyk pobudowany prawdopodobnie około 1867 roku przez hrabiego Trojanowskiego, a po prawej – dom pracowników kolei nr 1 i w głębi- zabytkową wieżę ciśnień.
 • Poruszamy się w stronę Stawek mijając po drodze pomnik ku czci niemieckich ofiar z 1945 roku. Za torami kolejowymi, łączącymi Aleksandrów Kujawski z Ciechocinkiem, ścieżka rowerowa przechodzi na lewą stronę. Jedziemy prosto Aleją Marii Danilewicz Zielińskiej i docieramy do centrum Stawek.
 • Za przystankiem PKS skręcamy w prawo w ulicę Kochanowskiego. Ponowny skręt w prawo i ulicą Szkolną dojeżdżamy do Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej. Znajduje się tutaj Izba Pamięci Patronki, z bogatym zbiorem pamiątek.
 • Wracamy do ulicy Kochanowskiego i skręcamy w prawo w kierunku Ostrowąsa i Ośna. Znajdując się w Ośnie skręcamy w prawo i kierujemy się do Służewa.
 • Po drodze mijamy Starą Wieś, gdzie wjeżdżamy na drogę nr 266. Zaprowadzi nas ona do Służewa. Na początku tej miejscowości, na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo i przejeżdżamy skrajem. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo do centrum Służewa. Po lewej stronie widzimy kościół, w którym była ochrzczona Maria Danilewicz Zielińska. Tutaj też brała ślub z Ludomirem Danilewiczem. Po prawej stronie znajduje się park - pozostałość po pałacu Wodzińskich i jezioro.
 • Wracamy drogą nr 266 i w Starej Wsi skręcamy w lewo do Aleksandrowa Kujawskiego. Po drodze, jadąc ulicami Sikorskiego i Chopina, widzimy m. in. budynek Zespołu Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala”, cmentarz parafialny, dom, w którym urodziła się Patronka naszej biblioteki.

Dom rodzinny Marii Danilewicz Zielińskiej mieścił się przy ul. Służewskiej (obecnie Chopina 12). Ojciec Marii, Wilhelm Markowski, prowadził pierwszą w osadzie aptekę. Znany społecznik wraz z Julianem Czapskim, Edwardem Mycielskim - Trojanowskim oraz Józefem Kamińskim był inicjatorem powołania do życia Szkoły Rzemiosł (obecnie Zespół Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala”). Rodzina Markowskich spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym.

 • Kierując się w prawo, ulicą Słowackiego, udajemy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, skąd wyruszyła wycieczka, aby obejrzeć wystawę poświęconą patronce placówki.