bip logo pomn1 grad-1

program rozwoju bibliotek

600x78-logo dkk

Historia Dyskusyjnego Klubu książki

Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się aby porozmawiać o książkach. Powstał on m.in. w ramach programu Instytutu Książki - Tu czytamy. Zakładając klub należy wybrać określoną grupę osób, dla których będzie skierowana lektura. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim bierze udział w tym programie od samego początku, czyli od 2007 roku. Prace nad zorganizowaniem DKK rozpoczęły się od promocji. Przygotowane były ulotki i plakaty, przeprowadzono rozmowy              z wieloma czytelnikami w celu zapoznania ich z założeniami Klubu i zachęcenia do wzięcia udziału w tym programie. Spotkania DKK są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać                  o książkach. Klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi.             Na spotkaniach każdy może podzielić się swoimi wrażeniami  z przeczytanej lektury. Uczestnictwo w Klubie jest doskonałym sposobem na poznanie nowych ludzi i formą aktywnego spędzenia wolnego czasu.

14 maja 2007 roku odbyło się pierwsze spotkanie, które miało charakter organizacyjny. Wzięło w nim udział 7 osób.
Była okazja wzajemnego poznania się. Przez rozmowę można było poznać upodobania czytelnicze, ostatnią przeczytaną książkę, nawyki czytelnicze i sposób wybierania lektury przybyłych Pań. Został odczytany regulamin, przedstawiono plany, założenia i oczekiwania. Ustalono zasady dyskusji. Przyjęty został szacunek do opinii innych. Zebrane Panie zgodziły się też nie oceniać gustów czytelniczych pozostałych uczestniczek, spróbować przeczytać książkę, która nie przypadła im do gustu, i pomimo to przyjść na spotkanie.
Każdy nowy uczestnik jest mile widziany i w każdej chwili może dołączyć do Klubu.
Na spotkaniu ustalono termin pierwszej dyskusji i wręczono książkę do przeczytania. Była to pozycja Izabeli Sowy pt. "Smak świeżych malin". Na koniec uczestniczki podpisały karty zobowiązania. Wykonane też zostały pamiątkowe zdjęcia, a wszystko odbyło się przy słodkim poczęstunku.
     W miarę upływu czasu liczba uczestników zmieniała się. W listopadzie dołączyła kolejna osoba, a w grudniu dwie. Pierwszy etap zakończył się 8 dyskusjami i obecnością 10 członków Klubu.
W 2008 roku spotkania DKK były kontynuowane. Aleksandrów Kujawski mógł pochwalić się czternastoosobowym Klubem. Liczba uczestników, na przestrzeni lat swojej działalności, różnie się kształtowała. Obecnie, na koniec piątego etapu, jest to 12 osób.
     Spotykamy się 9 razy w roku. Wyjątek stanowił 4 etap kiedy miało miejsce 11 dyskusji. Zgodnie z Regulaminem odbywają się spotkania z autorami czytanych i omawianych książek. Miejską Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie Kujawskim odwiedziła już Izabela Sowa, Barbara Kosmowska, Grażyna Plebanek, Hanna Samson i Małgorzata Gutowska-Adamczyk.   Z zaproszenia korzysta 20 - 30 mieszkańców miasta i okolic.
    W przyszłym roku tradycyjnie spotkamy się, żeby dyskutować o przeczytanych książkach. Mam nadzieję, że lektury dadzą wszystkim wiele zadowolenia i satysfakcji, wzbudzą emocje i nie pozostaną bez echa. Tego życzę obecnym i przyszłym uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki.

Bogumiła Macikiewicz - animator