HISTORIA MUZEUM POLSKIEGO W RAPPERSWILU - WYSTAWA

To było gniazdo niepodległej Polski – Rapperswil – nad jeziorem w uroczym zamku”

Jerzy Odrowąż-Pieniążek

Miejska Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Kujawskim zaprasza do obejrzenia wystawy „Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu”.

Muzeum Polskie w Rapperswilu utworzone zostało w 1870 r. przez Władysława hrabiego Broel-Platera w XII-wiecznym zamku w Rapperswilu nad jeziorem Zuryskim. W XIX w. Muzeum stało się centrum politycznym, kulturalnym i naukowym emigracji polskiej. W 1927 r. zgodnie z testamentem hr. Platera zbiory rapperswilskie wróciły do Polski. Większość z nich spłonęła w Warszawie w 1944 r.

W 1935 r. na zamku rapperswilskim – zgodnie z umową dzierżawy wciąż należącym do Polaków – otwarto wystawę o współczesnej Polsce. Kiedy po II wojnie światowej komunistyczne władze Polski w Muzeum chciały propagować komunizm, gmina Rapperswil wymówiła umowę dzierżawy. Muzeum zostało zamknięte. Odrodziło się ponownie w 1975 r. staraniem polskiej emigracji i działa do dzisiaj.

Towarzystwo Rapperswilskie działa od 1993 r. Wspiera i popularyzuje Muzeum Polskie w Rapperswilu. Organizuje sympozja, konferencje, wystawy, publikuje książki. Prezesem od 2009 r. jest dr hab. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum PAN.

"Podróże z książką" - akcja głośnego czytania

10 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek, Oddział dla Dzieci odwiedzili mali goście - przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPNMP im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Aleksandrowie Kujawskim.

Panie bibliotekarki – Anna Liszkowska oraz Katarzyna Patyk przygotowały dla małych milusińskich ciekawe książeczki. Czytały także różne opowiadania i historyjki. Na zakończenie spotkania otrzymałyśmy piękny upominek, za który serdecznie dziękujemy.

"5 ważnych zawodów" - spotkanie z Romanem Pankiewiczem

5 ważnych zawodów” - pod takim tytułem 9 maja, w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek, odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem. Autor skupił się na przedstawieniu szczególnie ważnych zawodów: strażaka, ratownika medycznego, listonosza, żołnierza i policjanta.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. „Polskich Podróżników” oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Józefa Wybickiego w Aleksandrowie Kujawskim.

Dzieci miały przyjemność wysłuchać oraz wspólnie z autorem czytać wierszowane historyjki o bohaterach książek. Niebywałą atrakcją była możliwość zobaczenia na żywo, jak wyglądają uniformy m.in.: żołnierza, policjanta czy strażaka.

Po spotkaniu, chętne osoby mogły zakupić książeczki z autografem pisarza.